Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Niealkoholowa Stłuszczeniowa Choroba Wątroby

Niealkoholowa Stłuszczeniowa Choroba Wątroby

niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby

ból wątroby
21.03.2024 21:44 Czy można odwrócić stłuszczenie wątroby? Pięć zasad i jeden warunek

W początkowych stadiach rozwoju ta choroba jest odwracalna. Pod warunkiem, że stłuszczenie wątroby nie jest alkoholowe. Bo choć komórki tego narządu potrafią się regenerować, jest on bardzo podatny na uszkodzenia. Istnieją produkty, które są dla wątroby szczególnie szkodliwe, upośledzają jej czynność i prowadzą do poważnych chorób. W tym do marskości.Modyfikacja stylu życia może nie tylko zapobiec stłuszczeniu wątroby, ale także odwrócić część spowodowanych szkód. Dr Saurabh Sethi podzielił się na TikToku kilkoma poradami, jak poprawić zdrowie wątroby w ciągu zaledwie kilku tygodni. 

NAFLD - dieta
20.01.2024 19:05 Dieta w niealkoholowym stłuszczeniu wątroby - co jeść, a czego unikać?

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD), inaczej metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby (MAFLD) to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób wątroby na świecie oraz jedna z najczęstszych przyczyn marskości wątroby i transplantacji wątroby w krajach rozwiniętych. Leczenie polega głównie na zmianie stylu życia, stosowaniu prawidłowej diety i umiarkowanej aktywności fizycznej. Co należy jeść, a czego unikać?  

zmęczona kobieta
20.09.2023 10:49 Ten objaw może świadczyć o stłuszczeniu wątroby. Nagminnie jest przez nas bagatelizowany

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD - Nonalcoholic Fatty Liver Disease, MAFLD - Metabolic Associated Fatty Liver Disease) to jedna z najpowszechniejszych przewlekłych chorób wątroby na świecie i jedna z najczęstszych przyczyn marskości i transplantacji wątroby w krajach rozwiniętych. Jej objawy są niespecyficzne, dlatego zazwyczaj diagnozowana jest na późnym etapie rozwoju. Co może sygnalizować NAFLD? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr med. Pawłem Rajewskim, Rektorem i Profesorem w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu, hepatologiem, specjalistą transplantologii klinicznej, ekspertem w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych.